Mini-koně

2. září 2009 v 16:21 | Champik |  Koně→Zajímavosti
Trpasličí koně si lidé kupují místo psů.


Představte si koně, který vypadá úplně stejně jako normální, ale měří maximálně 86,36 centimetrů. Tuto míru (přesně 34 palců) stanoví norma amerických chovatelů. Přesně takoví koníci se chovají i u nás. Těmhle kapesním krasavcům se říká američtí miniaturní koně.

O původu trpasličích koní existuje řada spekulací. Pocházejí zřejmě z konce 18. století, kdy vznikli křížením shetlandského a islandského koně, malých plnokrevníků, španělských koní, arabů a quarter koní. Většinou je chovali šlechtici nebo rovnou královské rodiny. Některé však čekal drsnější život - třeba v Anglii a v severní Evropě byli používány k tahání vozíků v hnědouhelném dole.

Chov je nenáročný

Chovat malé koníky není nic náročného. "Minikůň nepotřebuje velký výběh. Naopak, stačí mu třeba jen menší zahrádka. V noci se vyspí i v boxu dvakrát dva metry, v létě má ve výběhu malý přístřešek proti dešti. Na jídlo mu dáváme müsli bez ovsa a seno - denní dávka sena jsou dvě kila. Kdybych to měla přirovnat k psovi, tak na jídlo jsou nároční asi jako středně velcí psi," vysvětluje majitelka hřebčína Marcela Filipi. Ta chová angličáky mezi koňmi na Tikitano farm (www.tikitano.cz) nedaleko Prahy.


Zdroj Novinky
 


Komentáře

1 Terka Terka | Web | 3. září 2009 v 16:36 | Reagovat

Ahoj, navštiv prosím mou virtuální stáj a pokud se ti bude líbit tak se určitě přihlaš. Díky
Terka

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama