Ohnivý oceán

30. srpna 2009 v 12:31 | Champik |  Koně→Filmy
Hidalgo-Ohnivý oceánPo tisíc let se v arabské poušti koná 3000 mil dlouhý vytrvalostní závod na koních nebezpečnou a nehostinnou krajinou. Mnohým účastníkům se tento závod stane osudným. Přesto se do tohoto boje s žízní, tekutým pískem a písečnou bouří pouští každoročně přibližně stovka nejlepších arabských jezdců a nejlepších arabských plnokrevníků.
Nejvyšší šejk, Riyadh (Omar Sharif), pořadatel závodu, se doslechne, že kdesi v Americe žije kovboj, který tvrdí, že jeho kůň je nejrychlejší na stvětě. Proto pošle to Ameriky vyslance, aby tohoto kovboje vyhledal a vyzval k účasti v závodě, kterému se říká Ohnivý ocean. Tímto kovbojem je Frank Hopkins (Viggo Mortensen), kdysi slavný vojenský kurýr a vítěz mnoha vytrvalostních dostihů. Jako poloviční Sioux je však znechucen válkou proti indiánům a živí se jako herec ve Wild West Show a utápí se v alkoholu. Návrh na účast v závodu je pro něj potom šancí z tohoto stereotypu vypadnout.Potud je to zatím celkem pěkný úvod k dobrodružnému filmu. To co se odehrává potom však film odsouvá do vod laciné konzumní zábavy pro celou rodinu. V první řadě se z filmu stává pohádka, v druhé řadě je zde naprosto nesmyslně vykreslen arabský svět. Kovboj je vlídně přijat šejkem, jeho vlídnost však nesdílí ostatní účastníci závodu. Ti jsou toho názoru, že kdo nevěří v Aláha, nemůže v Ohnivém oceanu startovat. Ale nakonec je odtsartováno. Zatím
co ušlechtilí arabští plnokrevníci a jejich jezdci, kteří jsou v poušti doma, postupně ze závodu odpadávají, strakatý mustang s flegmatickým kovbojem na zádech projíždí písečnou bouří, obratně se vyhýbají tekutým pískům a i když jim je usilováno o život, tak pochopitelně přežijí. Vlastně od momentu, kdy Frank Hopkins kývne na účast v závodu, je naprosto jasné, jak to bude probíhat a jak to dopadne. Polomrtvý kůň je nakonec oživen tancem siuxských duchů a do cíle dojede jako první.V pořádném rodinném filmu samozřejmě nesmí chybět romantika, takže je zde zápletka se šejkovou dcerou Jazirou (Zuleikha Robinson), která Frankovi stále pomáhá, je vzpurná, odmítá nosit zahalený obličej apod. Společenské vztaky v arabském světě jsou zde vůbec podány tak, jako že se Arabové svých tradicí postupně zříkávají a přizpůsobují se západnímu stylu života. Frank Hopkins se po závodě vrací domů, takže happy-end se šejkovou dcerou se nekoná, protože ten si tvůrci filmu rezervovali pro vítězného mustanga jménem Hidalgo, což je také originální název filmu.
_______________________________________________________________
Obrazek
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama